مدیریت پسماند از مرحله تولید تا دفع نهایی

 

 

 

  

كلیة فعالیت های مرتبط با پسماندها شامل تولید، جمع آوری، حمل و نقل و جابجایی، پردازش، بازیافت و دفع پسماند را مدیریت پسماندها می‌نامند.

تولید پسماند یكی از مراحل فرآیند مدیریت پسماند بوده كه ناشی از دور ریز موادی به طور ظاهر غیرقابل استفاده در اثر فعالیت‌های خانگی، صنعتی، تجاری، كشاورزی، خدمات و... است. مرحله بعد از تولید در فرآیند مدیریت پسماندها، پردازش و ذخیره آن در محل تولید است. مرحله ذخیره به مدت زمانی كه تا برداشت و تخلیه آن توسط مأموران خدمات شهری در یك منطقه باقی می‌ماند، اطلا‌ق می‌شود.

مرحله بعد از تولید و ذخیره‌سازی در فرآیند مدیریت پسماندها، مرحله جمع‌آوری و حمل و نقل پسماندها است. این مرحله از برداشت پسماندها در محل تولید شروع می‌شود و تا تخلیه این مواد در محل دفع ادامه می‌یابد. بیشترین نیروی انسانی، تجهیزات و منابع مالی مدیریت پسماندها در این مرحله هزینه می‌شود و نقش مهمی در فرآیند مدیریت دارد. ایستگاه‌های انتقال یا ترمینال‌های پسماند، فضاهای مسطح و حصاركشی شده هستند و به طور عموم در شهرهای بزرگ كه محل دفع نهایی از منطقه جمع‌آوری فاصله زیادی دارد، برای بارگیری پسماند از ماشین آلا‌ت كوچك به كامیون‌های بزرگ پسماند كش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بازیافت یكی از عناصر مدیریت پسماند بوده و به معنی استفاده از مواد مصرف شده برای تولید و ساخت مجدد همان كالا‌ یا كالا‌ی قابل استفاده دیگر است، مثل ساخت كاغذ تازه از كاغذهای باطله و غیر قابل استفاده. مواد زاید مانند كاغذ، پلا‌ستیك، شیشه، فلز و... كه از نظر مصرف كنندگان فاقد ارزش هستند و تمایلی به نگهداری آن ندارند اما در فرآیند احیا و بازیافت برای تبدیل به دیگر محصولا‌ت مورد استفاده قرار می‌گیرد. آخرین مرحله از فرآیند مدیریت پسماند دفع پسماندهای شهری است. منظور از دفع، پاك كردن پسماند از محیط زندگی یا تبدیل آن به موادی است كه دیگر خاصیت زاید بودن را نداشته باشد. این مرحله از مدیریت از نظر زیست محیطی اهمیت خاصی دارد و استفاده از روش‌های مناسب دفع، از بروز مشكلا‌ت زیست محیطی و انواع آلودگی جلوگیری می‌كند.

جهت اجرای صحیح و كامل این فعالیت ها به تجهیزات و تأسیساتی نیاز می‌باشد كه در ادامه نمونه‌ای از این تأسیسات و تجهیزات ارائه می گردد.

 

 

 

نمودار 1- فلوچارت مدیریت پسماندها

 

تجهیزات و تأسیسات مورد نیاز در جابجایی و تفکیک، نگهداری و پردازش پسماندها در مبدأ

جابجایی و تفکیک، شامل فعالیت‎های مرتبط با مدیریت پسماند تا تحو‌یل آن‌ها در مخازن نگهداری برای جمع‌آوری می‎باشد. جابجایی همچنین شامل حرکت مخازن پرشده تا محل جمع‌آوری است. تفکیک در مبدأ در جابجایی و نگهداری پسماند نقش بسیار مهمی داشته و توجه به بهداشت عمومی و ملاحظات زیبایی مکان نگهداری هم اهمیت به سزایی دارد.

 

 

 

شکل 1- مخزن جمع آوری پسماند در منازل

 

 

 

شکل 2- مخازن ذخیره سازی و تفكیك مواد قابل بازیافت در پسماندهای شهری

 

  

 

شکل 3- مخازن نگهداری موقت پسماند در مجتمع های مسكونی

 

تجهیزات مورد نیاز در جمع‌آوری

جمع‌آوری ‌شامل جمع‌آوری پسماند و مواد قابل بازیافت و حمل این مواد، پس از جمع‌آوری، تا مکانی که ماشین‎های جمع‌آوری تخلیه می‌شوند، می‌باشد. محل تخلیه دارای امکاناتی از قبیل تجهیزات پردازش مواد، مکان انتقال یا دفن در زمین می‎باشد. در این راستا خودروهای مورد استفاده در تنظیف شهری نیز بسیار قابل اهمیت می باشند.

  

 

شکل 4- خودروهای جمع آوری مواد قابل بازیافت

 

  

 

شکل 5- خودروی جمع آوری پسماندهای شهری

 

 

 

شکل 6- خودروی مورد استفاده در تنظیف شهری

 

تأسیسات و تجهیزات مورد نیاز در حمل و نقل پسماند

انتقال و حمل و نقل شامل دو مرحله می‎باشد:1) انتقال پسماند از ماشین کوچک جمع‌آوری به وسیله حمل بزرگ‎تر 2) حمل بعدی پسماند در مسیری طولانی تا مکان پردازش یا دفع. معمولاً انتقال در ایستگاه انتقال انجام می‎شود.

 

 

شکل 7- تأسیسات انتقال پسماند

 

 

 

شکل 8- تجهیزات مورد نیاز در حمل و نقل و انتقال پسماند

 

 جداسازی، پردازش و تبدیل پسماند

وسایل و تجهیزاتی که هم اکنون برای بازیافت پسماندی که در مبدأ تفکیک شده ‎است به‌کار می‎رود شامل جمع‌آوری زباله از ظروف ویژه کنار جدول خیابان‌ها و مراکز دریافت زباله‎های تفکیک شده و مکان خرید زباله‎های تفکیکی می‎باشد. جداسازی و پردازش پسماندی که در مبدأ تفکیک شده ‎است و تفکیک پسماند مخلوط اغلب در تاسیسات بازیافت مواد، اماکن انتقال و سوزاندن و اماکن دفع انجام می‎شود. فرآیند تغییر شکل به منظور کاهش حجم و وزن پسماند نیازمند دفع و بازیافت محصولات حاصل از تبدیل انرژی است. از موادی كه فرآیند بازیافت بر روی آنها صورت می‌گیرد می‌توان به آلومینیوم، كاغذ و مقوا،پلاستیك ها، شیشه، فلزات آهنی، فلزات غیر آهنی، بخش آلی پسماندهای شهری، نخاله های ساختمانی و لاستیك های فرسوده اشاره نمود.

  

 

شکل 9- كارخانه بازیافت كاغذ

 

 

 

شکل 10- تجیزات مورد استفاده در بازیافت لاستیك

 

 

 

شکل 11- تجهیزات مورد استفاده در تولید كود كمپوست

 

 

شکل 12- شماتیك تأسیسات بازیابی انرژی از پسماندهای شهری

 

 

 

شکل 13- تجهیزات بازیافت بطری های پت

 

 

 

شکل 14- تأسیسات و تجهیزات مورد نیاز در بازیافت نخاله های ساختمانی

 

 دفع

روش‌های معمول كه تاكنون برای دفع زباله بكار گرفته شده است شامل سوزاندن و دفن (غیر بهداشتی، بهداشتی و مهندسی) است. دفن بهداشتی، یك روش موثر و ثابت شده برای دفع دائم پسماندها است.

 

 

 

شکل 15- تأسیسات زباله سوز

 

 

 

شکل 16- تأسیسات دفن مهندسی پسماند

۵
از ۵
۴ مشارکت کننده

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش