سوال در مورد ابطال دستورالعمل معاینات شغلی

با رای جدید هیات عمومی دیوان عدالت اداری در خصوص ابطال دستورالعمل معاینات شغلی از سوی دیوان عدالت اداری، آیا دیگر الزامی به انجام این معاینه ها نداریم؟
لطفا هم درباره معاینات ابتدای استخدام و هم درباره معاینات ادواری توضیح بدهید .

پاسخ :
اولا به استناد ماده ۹۰ قانون تامین اجتماعی کارفرمایان مکلفند قبل از به‌کار گماردن افراد شاغل در کارگاه ها، ترتیب معاینه پزشکی آنها را بدهند تا از قابلیت و استعداد جسمانی آنها ( به تناسب کارهای ارجاع شده به ایشان ) اطمینان حاصل کنند .
ثانیا وفق ماده ۹۲ قانون کار نیز کلیه کارگاه های مشمول قانون کار ( و حتی کارگاه های خانوادگی ) که شاغلین در آنها به اقتضای نوع کار در معرض بروز بیماری های ناشی از کار قرار دارند باید برای همه افراد مذکور پرونده پزشکی تشکیل دهند و حداقل سالی یک بار توسط مراکز بهداشتی درمانی از آنها معاینه و آزمایش های لازم را به عمل آورند و نتیجه را در پرونده مربوط ضبط نمایند .
بنابراین اولا معاینات پزشکی بدو استخدام و ثانیا معاینات سالانه، می بایستی طبق قانون کار و تامین اجتماعی ادامه یابند .
لیکن از آنجایی که مطابق ماده ۱۰۶ قانون کار، دستورالعمل ها و آیین نامه های اجرایی مربوط به این موضوع می بایستی به پیشنهاد مشترک وزارت کار و امور اجتماعی و وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی به تصویب هیات وزیران برسند، و این تشریفات در مورد دستورالعمل معاینات پزشکی رعایت نشده بود، لذا تنها دستورالعمل ” نحوه انجام معاینات پزشکی ” از سوی دیوان عدالت اداری ابطال شد، لیکن اصل موضوع ( معاینه پزشکی بدو استخدام و معاینات ادواری سالانه ) کما فی السابق می بایستی انجام و رعایت گردد .
عدم انجام این تکلیف قانونی، می تواند ریسک بالایی برای کارفرمایان داشته باشد.

 

۵
از ۵
۳ مشارکت کننده

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش