قوانین پیشگیری آتش نشانی

در این قسمت به برخی قوانین آتش نشانی می پردازیم که برای کلیه عموم مهم و کاربردی می باشد. 


١- اگر ساختمان از ۵ طبقه مسکونى بیشتر باشد مشمول ضوابط آتش نشانى می گردد.

٢- اگر ساختمانى، ۶ طبقه مسکونى و یا بیشتر داشته باشد و ارتفاع کف آخرین طبقه مسکونى از کف +_ ٠،٠٠ بیشتر از ٢٣ متر ارتفاع داشته باشد حتماً نیازمند تعبیه پله فرار بغیر از دستگاه پله اصلى ساختمان می باشد. (در صورتیکه ساختمان ۶ طبقه باشد و کف آخرین طبقه مسکونى دقیقاً ٢٣ متر باشد، نیاز به پله دوم نیست.)

٣- در صورت نیاز به پله فرار دو دستگاه پله باید حتماً از بالاترین طبقه تا آخرین طبقه دسترسى داشته باشند.

۴- فاصله دربهاى ورودى دو دستگاه پله از یکدیگر برابر است با نصف بزرگترین قطر بناى احداثى یا ٢٣ متر (هر کدام که بیشتر باشد) در شرایطى که فاصله از نصف قطر بیشتر ولى از ٢٣ متر کمتر باشد در مواردى با ارفاق تا حدود ٢١ متر هم پذیرفته شده، قابل توجه است که درب راه پله ها در کلیه طبقات به سمت داخل باکس پله و فقط در طبقه تخلیه خروج که معمولاً همکف میباشد رو به بیرون باکس پله باز میشوند.

۵- در شرایطى که ساختمان به لحاظ تردد جزو ساختمان هاى متوسط یا پر تردد قرار گیرد و پله فرار نداشته باشد حتماً تحت ضوابط ویژه اطفاء و اعلام حریق قرار می گیرد و نیازمند جانمایى و اجراى اسپرینکلر (افشانک) و دتکتور حرارتى و دود به غیر از جعبه آتش نشانى که در مشاعات هر طبقه تعبیه گردیده، می باشد.

۶- خیلى مهم است که بدانید در صورت قرار گرفتن در شرایط بند ۵ شما حتماً نیازمند یک منبع ذخیره آب در موتورخانه ساختمان بوده که ظرفیت آن بسته به میزان تردد و مساحت بنا تعریف می گردد. این نکته بدلیل پیش بینى فضاى لازم در داخل موتورخانه بیان شد.

٧- براى جعبه آتش نشانى علاوه بر کپسول، نیاز به لوله بوده که به دو خط لوله (تر و خشک) که تر از داخل منبع آب ساختمان و خشک از شیر انتظار قرار گرفته در نماى ساختمان یا دیوار حیاط رو به کوچه تغذیه می گردند.. 

٨- فاصله اسپرینکلرها (افشانک) از هم مینیمم ٢،٨٠ متر و ماکسیمم ۴ متر بوده و فاصله اسپرینکلرها از دیواره هاى فضا مینیمم یک متر و ماکسیمم ٢،٢٠ متر می باشد.

٩- در پارکینگ ها وجود یک اسپرینکلر رو سر جا پارک هر ماشین اجبارى میباشد و رعایت موارد بند ٨ نیز الزامیست.

١٠- در محل هایى نظیر راهرو مشاعات طبقات که در تماس با چاله آسانسور میباشد بدلیل عدم ریزش آب افشانک ها به داخل چاله آسانسور پس از فعال شدن، معمولاً از تعبیه اسپرینکلر ها خوددارى می شود.

١١- در برخى موارد مشاهده شده که در ساختمانهاى با تردد متوسط یا بالا محل استقرار ماشین آتش نشانى در داخل حیاط الزامیست و براى این منظور فضایى با عرض ۶ متر و طول ١٠ متر لحاظ گردیده.

١٢- در طراحى فضاهاى مشاعات نظیر استخر، سالن اجتماعات، اتاق ورزش و … طراحى درب خروج اضطرارى علاوه بر درب ورودى اصلى الزامیست.

۵
از ۵
۱۸ مشارکت کننده
مطالب مفید، کار در ارتفاع، ایمنی جرثقیل، برق، بهداشت
موقعیت شغلی - استخدام - HSE - افسر ایمنی - بهداشت
پکیج های دوره های HSE نوروزی
سبد خرید

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش