اگر اراده باشد از نور هم می‌توان شغل ایجاد کرد

حقیقتی که وجود دارد آن است که آلودگی نوری پایتخت، شبهای تهران را بیمار کرده و طبیعت اسمانش را نابود کرده است .

در حالی که آلودگی هوا باعث شده آسمان آبی شهر خاکستری شده و ستاره هایش پشت انبوهی از دود و مه دیده نشوند آلودگی نوری و افزایش نورپردازی های غلط نیز آسمان بیمار تهران را بیمار تر کرده است .

در گذشته، پایتخت با زیبایی ها و چنارهایش ، مشهور و  آسمانش زبانزد شهرنشینان بود اما اکنون دیگر اثری از آسمان آبی روزها و شب های پر ستاره تهران باقی نمانده است.

مدتهاست تهران و بسیاری از شهرهای بزرگ، به دلیل استفاده غلط از نورهای مصنوعی، از مرز هشدار آلودگی‌های نوری گذشته‌اند و در وضعیت قرمز به سر می‌برند. 

متاسفانه مناطق عمدتا تجاری آلوده ترین نقاط از لحاظ آلودگی نوری در کلانشهر تهران هستند چرا که در کشور ما دانش نور پردازی وجود ندارد و استفاده از نور کاملا سلیقه ای است.

هر کجا از نور به روش غلط و غیر استاندارد برای روشن سازی محیط استفاده شده باشد، آلودگی نوری تولید میشود که به تمام اکوسیستم شهری آسیب می رساند. 

اثرات منفی آلودگی نوری بر انسان، حیوانات ‌و گیاهان در مجامع علمی محرز شده و از سوی دیگر موجب از دست رفتن زیبایی طبیعت شب آسمان و نیز  اتلاف انرژی میشود.

آسیب های چشمی ، بروز استرس ، تضعیف قدرت فکر و خیرگی از جمله عوارض کوتاه مدت آلودگی نوری بر انسان  بوده و تضعیف دستگاه ایمنی بدن ، فزایش ابتلا به انواع سرطان از جمله سرطانهای پوست ، کاهش آستانه تحمل،  بر هم خوردن ساعت درونی بدن(ساعت بیولوژیک) و بروز افسردگی از دیگر عوارض بلند مدت الودگی نوری است .

متاسفانه تصمیم گیرندگان شهری اصلا به موضوع آلودگی نوری در پایتخت توجه نمیکنند و ضمن آنکه اصلا استاندارد مشخص ملی برای آلودگی نوری وجود ندارد.

نورپردازی ها در کوچه و خیابان های شهر به شدت دلخواهی بوده و اصناف مختلف، مراکز تفریحی و فروشگاهی برای جلب توجه مشتری به طرز غیر استاندارد و بعضا بسیار خشن از نور های متعدد استفاده میکنند .

یکی از مهم‌ترین منافع تدوین استاندارد در بخش آلودگی نوری، میدان دادن به جوانان متخصص برای تشکیل شرکت های تخصصی نورپردازی است  که می‌توان از آنها بعنوان شرکت های امین و مورد اعتماد مدیریت شهری استفاده کرد. 

این امر نه تنها موجب ایجاد اشتغال برای هزاران نفر در پایتخت و سپس در سطح کشور میشود بلکه موجب کاهش آثار منفی آلودگی نور هم میشود. 

قاعدتا بعد از تصویب استاندارد آلودگی نوری و در صورت راه اندازی این قبیل شرکت های تخصصی و الزام کلیه اماکن دولتی، عمومی و خصوصی به استفاده از خدمات شرکت های مورد تایید و دارای صلاحیت، بخشی از درآمد آن هم بعنوان عوارض به شهرداری تعلق خواهد گرفت تا صرف نگهداشت مطلوب شهر گردد.  

توجه به موضوع آلودگی نوری و مواجهه علمی و معقول با آن به دور از هیاهو می تواند اقدامی نو و ارزشمند برای مدیریت شهری در پایتخت محسوب شود.

۵
از ۵
۲۱ مشارکت کننده
مطالب مفید، کار در ارتفاع، ایمنی جرثقیل، برق، بهداشت
موقعیت شغلی - استخدام - HSE - افسر ایمنی - بهداشت
پکیج های دوره های HSE نوروزی
سبد خرید

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش