مدیریت دیداری

در این مبحث در خصوص یک موضوع کاربردی، به‌ویژه در صنایع فرایندی، به ­نام PSSR یا Pre Startup Safety Review  ایمنی پیش راه‌اندازی می­رویم. در این بخش موضوعات پایه­ ای و اصولی PSSR را تشریح می­کنیم و در یک قسمت ویژه به بحث PSSR در صنعت نفت و گاز می ­پردازیم.
ما همیشه سعی می­کنیم به گروه­ های مختلف توضیح دهیم که بخش زیادی از فعالیت ­های HSE، رویکردهای پیشگیرانه دارد. یعنی اگر ما فعالیت­ های پیشگیرانه و واکنشی را مثل دو بال پروانه ببینیم، بال اول که فعالیت­های پیشگیرانه است باید بسیار بزرگ‌تر باشد. همیشه باید تمرکز روی فعالیت های پیشگیرانه باشد. مگر جاهایی که نمی­توان اقدام پیشگیرانه­ ای انجام داد، یا برای اطمینان خاطر باید به سراغ اقدامات واکنشی رفت.

تعریف PSSR
فرض کنید شما چترباز هستید و می­خواهید با چتر از ارتفاعی به پایین بپرید. طبیعی است که قبل از عملیات همه چیز را خوب کنترل می­کنید، قدم اول لباس­ ها را چک می­کنید. قدم دوم ابزارآلاتی که همراه دارید و برای جهت‌یابی قرار هست کمک کنند، مرحله بعد ابزارهای ارتباطی را چک می­کنید. تأیید سایر افراد مرتبط را می­گیرید و برای بار آخر چتر را چک می­کنید و بعد از اطمینان از کلیه موضوعات پرش را انجام می­دهید.
کارهایی که شما قبل از پریدن انجام می­دهید، در صنایع مختلف به PSSR شناخته می­شود.
نکته­ی مهم این هست که بسیاری از افراد بر این باور هستند که PSSR فقط در صنایع فرایندی کاربرد دارد، درحالی‌که این تصور اشتباه است، و در سایر صنایع نیز وجود دارد. و نکته دیگر این هست که افراد تصور می­کنند که کار جدیدی است، درحالی‌که حدود بیست تا سی سال است که به شکل سیستماتیک و هدفمند انجام می­شود.

کاربرد PSSR
PSSR به این دلیل انجام می­شود تا از طریق آن اطمینان حاصل گردد که تمامی تأسیسات جدید یا طرح­های توسعه ­ای و پروژه­ها، و واحدهایی که بعد از مدتی توقف مجدداً آغاز به کار می­کنند، به‌طور کامل و به ­صورت ایمن بهره ­برداری می­شوند. درواقع با هدف حفظ یکپارچگی طراحی واحدها، تمامی الزامات ایمنی و فرایندی در فازهای طراحی، ساخت و  نصب، قبل از راه‌اندازی مجدداٌ کنترل می­شوند.
PSSR تأییدیه‌ی نهایی قبل از راه‌اندازی اولیه­ی فرایند یا استارت­آپ است. باید توجه داشته باشیم که PSSR یکی از قسمت­های اصلی مدیریت ایمنی فرایند یا PSM هست.

دامنه کاربرد PSSR
ابعاد و عمق PSSR بستگی به ریسک­های پروژه، وسعت پروژه، زمان توقف و برگشت به کار واحد یا فرآیند دارد. علاوه بر آن به لحاظ حجم کار وابسته به شرایط است. در برخی فعالیت ­ها فرآیندPSSR  از طریق یک چک­لیست با ۲۰ تا ۳۰ آیتم بررسی می­شود که در چند ساعت انجام می­ شود. ولی در برخی فرآیندهای با وسعت زیاد و پیچیده، ممکن است یک روز به طول انجامد.
بنابراین ما با موضوعی مواجه هستیم که می­تواند بسیار اساسی، با جزئیات دقیق و عمیق باشد و از طرف دیگر می­تواند سطحی،  کوتاه مدت و شامل موضوعات عمومی باشد. این موضوعات به ویژگی­های واحد یا بخشی که در سرویس قرار می­گیرد، بستگی دارد.
فرآیند PSSR اگر حتی برای سازمان، شرکت یا پروژه الزام نشده باشد، انجام آن می­تواند اثربخشی زیادی داشته باشد. برای انجام آن لازم است کل فرآیند به­صورت مکتوب، مستند و بر اساس یک رویه­ی مشخص انجام شود. اصل مهم این روش به­ کارگیری چک­ لیست برای بررسی موضوعات و ثبت نتایج است. در کل این فرآیند تبدیل به اسناد و سوابقی می­شود که نشان می­دهد کار در مرحله پیش راه‌اندازی به نحو کامل انجام شده است.

​​​​​​​کلیات اجرای PSSR
برای آن­که بتوانیم یک فرایند PSSR اثربخش داشته باشیم، باید بتوانیم یک سند اجرایی مناسب تدوین نماییم که در آن جزئیات اجرایی مشخص و هدف اصلی از PSSR مشخص باشد، مسئولیت افراد مختلف را تعیین کنیم. دامنه­ی کاربرد PSSR را مشخص نماییم و روش اجرا به‌صورت کامل تشریح داده شود. PSSR یک کار گروهی است و برای اجرای آن افراد از بخش­های مختلف همکاری می­نمایند.
در واقع قلب سیستم بازبینی ایمنی پیش از راه‌اندازی، چک­لیست­هایی است که باید طراحی شود و قبل از راه‌اندازی بررسی میش­وند. کل فرایند PSSR در این بخش خلاصه می­شود که چک ­لیست برای پیش راه‌اندازی تدوین شود، زمان، مسئولیت و نحوه­ی تکمیل این چک­لیست­ها مشخص باشد. به افراد آموزش­های لازم داده شود و در نهایت چک­ لیست ­ها تکمیل گردد. اگر نواقصی وجود داشت نسبت به رفع آن‌ها اقدام کنیم و چک ­لیست ­ها مجدداٌ بررسی گردد و در نهایت اگر تمامی موارد بی‌نقص ارزیابی شد، راه‌اندازی آغاز گردد.
مراجع زیادی برای نوشتن دستورالعمل PSSR وجود دارد. اما بهتر است که فرایند پیچیده نباشد. باید به یاد داشته باشیم که اسناد و روش ­های اجرایی هرقدر ساده تر باشد اجرایی ­تر خواهد بود.

سبد خرید

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش