ایمنی سبد جابه جایی نفر (MAN BASKET)

مقدمه :
با توجه به ضرورت حضور نیروی انسانی و انجام فعالیت در برخی جبهه های کاری خاص که از طریق دیگر عملی نبوده یا مقرون به صرفه نمی باشد و جهت صیانت از جان نیروی انسانی ، استفاده از بسکت های ایمن با طراحی اصولی ، علمی و استاندارد ، مفید و راه گشا به نظر می رسد .

 

شرح :
برخی مواقع در صنایع دسترسی به مکان های بلند و مرتفع در شرایط عادی امری خطرناک و بعضاً غیر ممکن خواهد بود خصوصاً اگر لازم باشد که در این محل کار خاصی نیز انجام شود . جرثقیل ها جهت حمل بار ساخته شده اند ولی در بعضی موارد ناگزیر هستیم که برای حمل نفر از جرثقیل استفاده نمائیم . این روش فقط در شرایطی قابل قبول است که سایر طرق ، خطر بیشتری داشته و تمامی شرایط ایمنی را برای جابجایی نفر رعایت کرده باشیم .

تذکر ۱ :موارد ذکر شده شرایط استاندارد و حداقل شرایط مورد نیاز را بیان می کند .

تذکر ۲ : موارد زیر در خصوص بسکت های ثابت و متصل به بوم جرثقیل صادق نمی باشد .

 

اصول ایمنی حمل نفر به وسیله سبد (موارد عمومی) :
۱ . هنگام حمل نفر با بسکت نباید از جرثقیل استفاده دیگری شود (بلند کردن همزمان سبد جابجایی نفر و حمل بار)

۲ . حمل نفر در نزدیکی خطوط برق بسیار خطرناک بوده و باید ابتدا خطوط برق از مدار خارج و اتصال زمین را برقرار نمود .

۳ . جرثقیل حمل نفر بایستی دارای گواهینامه بازرسی و تأیید از مراجع ذی صلاح باشد . (بر اساس گردشکار شماره ۴۳۲۸۴)

۴ . قبل از شروع کار بایستی مجوز لازم از سوی کارفرما و نظارت صادر گردیده و افراد بایستی دارای مجوز بالا روی طب صنعتی باشند .

۵ . موارد زیر باید دقیقاً در مجوز مشخص شود : محل انجام کار – تاریخ – ساعت شروع و پایان کار – نوع دستگاه جرثقیل – نام شرکت تقاضا دهنده – زاویه بوم جرثقیل – ماکزیمم وزن مجاز درون بسکت – تعداد نفرات مجری کار و وزن مجموع بار – نام فرد ناظر .

۶ . ارتباط بین افراد داخل بسکت و افراد مستقر روی زمین بایستی توسط بی سیم یا وسیله ارتباطی دیگر برقرار کردد . جرثقیل بایستی حتماً ریگر مجرب داشته و یکی از افراد داخل بسکت به علائم ریگری جرثقیل آشنایی کامل داشته باشد .

۷ . راننده جرثقیل بایستی از عملکرد ایمن سیستم های کنترلی جرثقیل قبل از شروع به کار اطمینان حاصل نماید .

۸ . محل و نحوه استقرار جرثقیل باید به گونه ای باشد که وزن بار از ۵۰% حداکثر میزان مجاز بار در آن زاویه تجاوز نکند .

۹ . در هر بار استفاده و قبل از اقدام به حمل نفر ، بایستی وزن بسکت را با افزودن بار ، به وزن پیش بینی شده رسانده و سپس توسط جرثقیل به طور آزمایشی تا محل مورد نظر حمل گردد و پس از آن اقدام به حمل نفر گردد . هر زمان که جرثقیل تغییر مکان داده ، یا مسیر حرکت بسکت تغییر کند و یا جرثقیل تعویض گردید باید حمل آزمایشی مجدداً انجام گیرد .

۱۰ . افراد داخل بسکت بایستی مجهز به کلاه و کمر بند ایمنی مناسب (full body harness) بوده و کمربند ایمنی باید به قلاب جرثقیل بسته شود مگر این که امکان آن وجود نداشته باشد که در این صورت باید به محل مناسب دیگری بسته شود . ۱۱ . کلاه افراد بایستی چانه بند داشته باشد .

 

۵
از ۵
۲۰ مشارکت کننده
مطالب مفید، کار در ارتفاع، ایمنی جرثقیل، برق، بهداشت
موقعیت شغلی - استخدام - HSE - افسر ایمنی - بهداشت

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش